YOL HARİTAMDA EN ÖNEMLİ KİLOMETRE TAŞIMDA ERBAKAN HOCAM!

Dr. Hüseyin Kâmi BÜYÜKÖZER

1958’de başlayan hoca talebe ilişkimiz darı-I bekaya irtihaline kadar devam etti. 27 Şubat 2011 tarihinde naaşını kabrina hüzünle göz yaşlarımızla tevdi ettik. Hatıra defterimde hayatıma rehber olan yüzlerce vecize kıymetinde cümleler var. Ben onlardan üç beş tanesini bu yazımda dile getirmek istedim.

-Müslümanca düşünmenin üç temel esası vardır: 1-) Dünya hayatı, çok önemli bir imtihandır. Ahiret ise, dünya hayatının hesabı ve imtihandaki artı ve eksi puanların karşılığıdır. Nefeslerimiz sayılıdır, bunlar Allah yolunda harcanmalıdır. Çünkü ölüm bize, çok yakındır. 2-) İslâm Dini, Allah yapısıdır. Bunun için mükemmeldir ve tastamamdır. Haşa, zerre kadar noksanı, fazlası ve hatası bulunmamaktadır. 3-) İslâm Dini, bir bütündür. Ona bir şey katılamaz ve ondan bir şey çıkarılamaz. Baştan sona Hak’tır, hayırdır ve hepsi, herkes için ve her yerde lazımdır. Çünkü İslâm, dünya ve ahiret saadetinin tek ilacıdır.

-Kabir suali bir nevi kimlik tespitidir. İnsanın gerçek kimliği ve kişiliği ise, tarafgirliği ile belirlenir. Bir insan Hakkın mı, yoksa Batılın mı safındadır? Sorusunun cevabı oldukça önemlidir.

-Cenab-ı Hakkın en sevdiği insan, sorumluluğunu bilen ve kendi görevini en iyi şekilde yerine getiren insandır.” Görevini ciddiyet ve titizlikle yapmak “İhsan” makamıdır

-Biz, başkalarının değil, kendi muhasebemizi yapmak ve hesabımızı sağlam tutmakla mükellefiz…

1958 den 2020’ye kadar hayatımın çeşitli kesimlerinde yol haritamı oluşturan fikir önderlerim sırası ile şöyle olmuştu. Mehmet Şevket Eygi, Nurettin Topçu, Necip Fazıl Kısakürek, Necmettin Hocam ve Mehmet Zahid Hoceefendi. Hepsinden Allah razı olsun. Ruhları şad olsun. Makamları cennet olsun. Hepsinden belleğime aldığım hayat iksirleri her an hafızamda canlılığını muhafaza ediyor.

Bugüne kadar çalışma hayatımda Erbakan Hocamın bana rehberlik yapan nasihatleri ise üç cümle ile her an gözümün önünde olmuştur:

Hayatta başarılı olmak istiyorsan; Allah(cc)’a teslimiyetten sonra çalışmalarında;

Heyecanları taze tutmalısın

Çiviyi zamanında çakmalısın

Mektubu adresine ulaştırmalısın

Her cümlenin altını dolduran veciz açıklamaları ise kalbimde ve kafamda güncelliğini kaybetmeden canlılığını korumaktadır.

Senden ebeden Allah razı olsun, Makamın Firdevs Cenneti olsun muhterem Hocam!

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.