KORE FATİHİ… Zübeyir Koç Hocaefendi…

Zübeyir Koç Hocaefendinin Büyük Başarısı… 24

Rabbim, Rahmet- i Rahman’a kavuşmuş olan hocamzın makamını cennet eylesin. Yolundan gidebilmeyi hepimize nasip buyursun. Amin…

Türk askeri ile birlikte Kore’deki savaşa katılan imam Zubeyr Koç hoca, bir yılda 211 kişinin Müslüman olmasına ve bir cami açılmasına vesile olmuş. Bir elin parmaklarını geçmeyen Müslüman sayısının bugün 135 binleri aşmasında büyük gayretleri olmuş. Güney Kore’de 60 yıl önce bir elin parmaklarını bile geçmeyen Müslüman sayısı bugün 135 binlere ulaşmış bulunuyor. İslam’ın bu kadar hızlı gelişmesinin şüphesiz çeşitli sebepleri vardır. Ancak, onlardan biri hayli ilginç. Kore halkının İslam dinini sevmesinde Türk askerinin, özellikle de onlarla birlikte cepheye giden imam Zübeyir Koç’un katkısı çok büyük olmuş.

Genç imamın bir yıl kaldığı Kore’de, Müslümanların sayısı 211 olur. Ayrılmadan önce Kore’nin ilk camisi barakadan yapılır; minaresi de bidonlardan… Bu cami önce Tugay Komutanı Uluçevik’e, oradan da Genelkurmay Başkanlığı’na “Koreliler bizden bir cami istiyor. Ne yapalım?” diye bir yazı ile bildirilir. Ankara, Kore’de askerlerin cami yapmasına ve açmasına izin verir. Türk askerleri ve Korelilerin birlikte inşa ettiği caminin açılışını 16 Temmuz 1956 tarihinde Tuğgeneral Cemil Uluçevik Paşa yapar.

Zübeyir Koç Hocanın İslam’ı anlatmak için verdiği konferanslara Hıristiyan misyonerlerin tepkisi gecikmez. Genç imamı vazgeçirmek üzere Amerika Uzakdoğu Kuvvetleri’nin papazı gelerek ‘Dinlerin aslı birdir, biz zaten çalışıyoruz, İslam’a gerek yok’ der. Ancak Koç, İslam’ı anlatmaktan geri durmaz. Hıristiyan misyonerler önce konuyu gazeteler aracılığı ile gündeme getirir. İngiliz gazeteleri bu konuya önem verir ve sayfalarında İslam’ın Uzakdoğu’da yayılmasını uzun süre işler. Hatta çalışmalar Vatikan’a kadar bildirilir. Vazgeçirmek için çok uğraştılar, Ancak Zübeyir Koç hoca direnerek tebliğ ve irşat hizmetine devam eder. Hatta bu engelleme çalışmalarının ters teptiği ve kendine gelen 10 Amerikalının da Müslüman olduğunu söyleniyor.

Zübeyir Koç Hoca, bir yıllık görevinin dolmasından sonra Türkiye’ye döner. Önce imam hatipten mezun olur, sonra da İslam Enstitüsü’nü bitirir. Türkiye’nin farklı bölgelerinde imamlık, vaizlik ve müftülük yapar. 1983 yılında emekli olup Almanya’ya gider. Koreliler onun için “Biz Müslümanlığı Zübeyir Koç hocadan öğrendik” diyorlar. Başta yaptığım dua ve temenniyi tekrar etmek istiyorum.

Rabbim, Rahmet-i Rahman’a kavuşmuş hocamızın makamını cennet eylesin. Yolundan gidebilmeyi hepimize nasip buyursun. Amin…

 

Tek Yorum

  1. Mehmet demiş ki:

    Allah C.C hayırlı işler yapan insanları insanları eşit ve emin kılan özgürleştiren İslam dinine davet eden Hocamızdan razı olsun.

    Ekim 19, 2022
    Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.