GÜNEY KOREDE BİR MURABIT…

Murabıt kelimesinin manasına geçmeden Ribat ne demektirin cevabını aramalıyız. Ribat için sözlükler şöyle diyor:kore11 İslam devletlerinin kara ve deniz sınırlarındaki, önemli noktalarda bulunan sınır karakolu niteliğindeki müstahkem yapılar. Arapça olan ribat; “bağlamak, sağlamlaştırmak, sağlam yürekli olmak, sabretmek, işe azimle devâm etmek, kuvvet vermek” mânâlarına geliyor. Ribatlar, daha doğuşta Müslümanlıktaki cihâd, yâni İslâmiyeti yayma, Müslümanları düşman şerrinden himâye müessesesi oldu. Mevkilerinin ehemmiyetine göre çeşitli büyüklükte yapıldılar. Ribatlar, bir müdâfaa duvarı ile çevrilmiş, odalar, ambarlar, ahırlar, gözetleme ve işâret kuleleri, mescit, hamam ve diğer lüzumlu teşkilatlardan meydana gelen müstahkem binâlardı. İlk ribat, hazret-i Ömer’in halîfeliği zamânında Ukbe bin Nâfî tarafından kuruldu. Zamanla Semerkant’tan Kurtuba’ya, Yemen’den Kırım’a uzandı. Buralardaki Ribatlarda oturan zâtlar, mücâhit gâzilere ilim ve edep öğretip, cihâd rûhunu ayakta tuttular. Ribatlarda günlük hayat; askerî tâlimler, ilim, ibâdet, sohbet, Kur’ân-ı kerîm okumak ve cihâdla geçerdi. Ribatlarda cihat hizmeti için oturanlara da murâbıt (yani gönüllü mücâhit) adı verilmiştir.

Bir hafta önce(4-10 Agustos 2015) gerçekleştirdiğimiz Güney Kore seyahatimizde haza bir murabıt insan tanıdım. Adı, Jang Huseyin. Jang Huseyin, JannahMuminBooks Yayinevi’nin sahibi. Türkiye’li olan bu kardeşimizin yolu yıllar önce Güney Kore’den geçer. Kader buya oraya yerleşir evlenir çocuk sahibi olur.Seul Milli Üniversitesi(Seoul National University)de okuyarak Korece lisanını güzelce öğrenir. Aynı Üniversitede Doktorasını yapar.

1955 yıllarında Kore savaşı vesilesi ile Türk Tugayında imam olarak gelen Zübeyir Koç Hocanın açtığı yolda gelişen ve oluşan Kore Müslümanlarını tanır. Kore halkını tanır. Müslünların bilgilerinin az, budist veya hristiyan Korelilerin ise papazlar ve misyonerler tarafından yanlış bilgilendirilerek İslam hakkında kötü inanışlara sahip olduklarını tesbit eder. 6 yıl Kore İslam Federasyonunda kitap neşriyat işlerinde çalışmış.

Bu konuda kendisi şunları anlatıyor: “Kore dilinde çıkan İslami yayınların %95’inin gayrimüslimlerce, özellikle Hıristiyan din adamlarının, misyonerlerin ve taraflı Hıristiyan profesörler tarafından kaleme alındığını ve İslam’ı öğrenmek isteyen Korelilerin bu tür kitaplarla İslam’ı yanlış bir şekilde öğrendiği gerçeği göz önünde tutulduğunda Jannahmuminbooks Yayınevi’nin ne tür bir hizmet gördüğü daha iyi anlaşılır kanaatindeyim. Evvelki senelerde Seul Uluslararası Kitap Fuarı’na ziyaretçi olarak katıldığımda sıra sıra Hıristiyan ve Budist yayınevlerinin çıkardığı kitaplara bakar, “neden dünyanın en büyük dini olan İslam’ın Kore’de bir yayınevi yok”, “neden bu fuarda yer almıyoruz” diye mahzun şekilde fuarı gezer ve eve dönerdim. Bu durumu değiştirmek için yaklaşık 6 yıl boyunca Kore Müslüman Federasyonu’nda İslami yayınlardan sorumlu olarak çalıştım. Ancak tüm gayret ve çabalarıma rağmen federasyonu Seul Uluslararası Kitap Fuarı’na katılmaya ikna edemedim. Bu sebeple İslam’ın böyle büyük bir kitap fuarında tanıtılamamasına daha fazla kayıtsız kalamadım ve istifamı vererek kızım Cennet (İngilizce ifadeyle ‘Jannah’)’in ve oğlum Mümin (İngilizce ifadeyle ‘Mumin’)’in adını verdiğim Jannahmuminbooks Yayınevi’ni kurdum”

Böylece Kore’de çok elzem olan yayıncılık hizmetine başlamış. Kore Helal Expo Fuarındaki standını ziyaret ettiğimizde, gelen ziyaretçilere yayınevinin kitaplarını hurma ikram ederek tanıtmaya çalışırken bulduk. Sohbetimiz bir yandan devam ederken O ve Hanımı meraklı Korelilere açıklamalarına devam ediyorlardı. Konuşması arasında “JannahMuminBooks Yayınevi olarak, böylesi uluslararası birçok eserin Korecesini yayınlamaktan büyük mutluluk duyuyorum. Bundan yaklaşık 700 yıl önce yaşamış İmam Nevevî’nin kaleme aldığı 40 Hadis kitabının mukaddime bölümünü Korece’ye çevirirken çok heyecanlandığımı belirtmek isterim. Yüzyıllar sonra, bu önemli eserin Korece’ye çevrilmesi Anadolu’nun bağrından gelen bu fakire nasip olduğu için bunun bana Allah tarafından verilmiş bir lutuf olmasından dolayı da Rabbime şükrediyorum. Hele kitabı okuduktan sonra Müslüman olmaya karar verenler çıktıkça çok duygulanıyorum, dünyalar benim oluyor” derken yaptığı hizmetin ne kadar heyecan verici olduğunu da farkında olmadan faş ediyordu.

JannahMuminBooks Yayınevi’nin Kore dilinde yayınladığı altı kitabın isimleri şöyle;

1) İslamı Seçenlerin Hikayeleri

2) İslam

3) Cennet ve Mümin İstanbul’da Kayboldu

4) İmam Nevevî’nin 40 Hadis ve Açıklaması…

5) Korelilerin İslam Hakkında Merak Ettiği 40 Soru

6)İslam Peygamberi Hz. Muhammed(SAV) Hayatı ve İslam Medeniyetinin Ahlaki Temelleri

Fuarda ziyaretçilere hurma ve Türk çayı ikram ederek İslam’ın misafirperverliğini, Müslümanların da insan sevgisiyle dolu olduğu mesajını vermeye çalışıyordu. Çayı yudumlayıp hurmadan yiyen ziyaretçiler İslam hakkında doğru bildikleri yanlışları sorarak İslam hakkında doyurucu bilgiler alıyorlardı.

Jang Hüseyin kardeşim, Yolun, bahtın açık olsun, Allah muinin olsun.

2 Yorum

 1. Ayşe Zengin demiş ki:

  Merhabalar. Eğer izniniz olursa bu yazınızdan instagramda korede_islam adlı sayfada bir paylaşım yapacağız.
  Sürem kısıtlı,
  İzniniz olursa çok müteşekkir oluruz.Cevabınızı bekliyor olacağım
  Hayırlı günler dilerim

  Aralık 18, 2019
  Yanıtla
  • huseyin demiş ki:

   hayhay

   Mart 23, 2024
   Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.