BAYRAMLARIMIZ BİZİ TERK ETMEDEN!..

Müslüman bir toplum oluşumuzun bir diğer önemli dinamiğimiz olan çoluk çocuk ailecek kurban kesme sevinç ve mutluluğumuzu da rahatımız için batı ithal malı olan “Hedonizmimiz” uğruna feda ediyoruz. Kurban kesme vecibesi olan kardeşlerimiz de bu vecibelerini birilerine havale etmekten tarafa meyil gösteriyorlar. Böyle olunca irili ufaklı dernekler, vakıflar, firmalar, hatta market zincirleri alesta, adeta yarışıyorlar. Kimi kurban fiyatının ucuzluğu ile cezbetmeye çalışıyor, kimi hemen birinci günü eve teslim 5 kg et vadediyor. Kimi dünyada en aç insanların bulunduğu yerlerde keseceğini acıklı edebiyatlar yaparak ikna etmeye çalışıyor. kurbanbayrami16x

Acaba bunların hangisi samimi, hangisi emanetine aldığı müslümanın kurbanını gerçekten yerine ulaştırıyor?. Bu dernekler ve vakıflar kurban işine bu kadar kendilerini vermeleri fi sebilillah Allah rızası için müslümana bir hizmet olsun için mi yapıyorlar, yoksa önemli bir menfaati devşirmek için mi çalışıyorlar?. Hangisi samimi, hangisi samimi değil. Doğrusu bunu araştırmadan tam bir güven sağlamadan kurbanını emanet etmek çok safdillilik olacak. Duyuyoruz anlı şanlı bazı dernekler ve vakıflar kurban için topladıkları paraları başka yerlere yatırım yapmak için kullanmışlar, emanete ihanet etmişler. Bu kurban sahipleri bilsinler ki vekalet verdikleri yerlerde kurbanlar hiç kesilmemişse veya şartlarına riayet edilmemişse kurban vecibelerini yerine getirmemiş hükmünde olacaklardır.

Bir de büyük bir skandal yaşanıyor yıllarca ülkemizde. Bayram günleri dahil yıl boyunca her gün marketlerinde, çeşit çeşit alkollü içkiler, bazılarında domuz eti ve domuzdan yapılmış ürünler satan koca koca market zincirleri de müslümanlara kurbanlık satışı yapıyorlar. Satanlara hiç bir sözümüz olamaz. Müslüman teba olmamıza rağmen Laik devlet yönetimine mahkum olmuşuz. Ama müslüman laik olamaz. Olursa müslüman olamaz. Eğer gerçekten müslümansa içki satan yerden alışveriş yapmaması, maslahatı için önemli bir keyfiyettir. O halde Kurbanını da bu kurumlara emanet etmemesi yine kendi maslahatı için önemli olmalıdır.

Bayram mı, tatil mi?

Gelin bu yanlış gidişi bu bayram durduralım. Ne idüğü belirsiz tatillerimizi iptal edelim. Bayramlarımızı çoluk çocuk, akraba, eş dost ve komşularımızla bayramlaşarak hakiki bir bayram olarak yaşayalım. Kurbanlarımızı mahalli idarelerin gösterdiği yerlerde kendimiz, kendimiz yapamıyorsak, tekbirlerine iştirak ederek güvendiğimiz kasaplara kestirelim. Kurban etlerimizi dinimizin tarifine uygun üç parçaya bölüp dağıtalım. Evde de çoluk çocuk kurban etlerinden pişirip hep beraber yiyelim . Bayramı bayramın tadında yaşayalım. Biz bu davranışımız yüzünden bayramı hafife alırsak korkarım bir gün gelir bayramlarımız bizi terk eder. Bayramlarımız bizi terk ederse, bayramlarımızın sebebi kaynağımız olan İslamımız da ayaklarımızın altından kayar ve bir gün maazallah, İslamsız cascavlak orta yerde kalırız.

Kurban Bayramımız hayırlara vesile olsun. İSLAM Ümmetinin birliğine dirliğine, dünyadaki mazlumların kurtuluşuna, insanlığın huzur, barış ve hidayetine vesile olsun. Her şeye kadir olan Yüce ALLAH, bizleri,doğru yoldan ayırmasın! Helal ve Tayyib bir hayat için elzem olan Helal ve Tayyib gıdalarla rızıklandırsın. Mübarek Kurban Bayramında, Kainatın yaratıcısı ve alemlerin Rabbi, bağışlayıcı ve merhamet edici Yüce Allah tüm dualarımızı kabul buyursun. Kurban Bayramımız hayırlara vesile olsun. İSLAM ÜMMETİNİN BİRLİĞİNE DİRLİĞİNE, MAZLUMLARIN KURTULUŞUNA, INSANLIĞIN HUZUR, BARIŞ VE HİDAYETİNE VESİLE OLSUN.

Bu mübarek günlere eriştiren Rabbimize mahlukatı sayısınca hamd -ü senalar olsun. Sizlerin ve Tüm islam Ümmetinin Kurban Bayram’ını Kutlar, Hayırlara vesile olmasını Cenab-ı Hak’dan niyaz ederiz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*