MUHTEREM KARDEŞLERİM BU RAMAZAN SİZLERE SEVAP KAZANDIRACAK BİR HİZMETTEN BAHSEDECEĞİM

Dr. Hüseyin Kâmi BÜYÜKÖZER

Geçmiş senelerde GİMDES Helal Gıda Gönüllüleri olarak cami hocalarımıza hitap eden çok güzel, çok duygulu bir mektup hazırlayıp göndermişlerdi. Bu Ramazanda bütün gönüllü kardeşlerimiz mahallemizdeki, semtimizdeki cami hocalarımıza bizzat, gençlerimizin hazırlamış olduğu, bu mektubu takdim edelim. Bu yazımın devamında gençlerimizin bu mektubunu bulacaksınz. Rabbim hayrınızı kabul buyursun. .

Selamün Aleyküm Sayın Hocam, Biz GİMDES Helal Gıda Gönüllüleri olarak, Kuran-ı Kerim’de emredilen “yeryüzündeki rızıkların helal ve tayyip olanlarından yiyiniz” ayetlerini hayatımıza geçirmeyi ve bunu tüm İslam alemine ulaştırmayı amaçlamayan dertli gençleriz. Bu yolda yaptığımız emri bi’l maruf ve nehy’i anil münker için siz değerli hocalarımızdan destek bekliyoruz. Çünkü bir insanın inancına göre yiyip içmesi ve kullandığı ürünlerde alkol ve domuz mamullerinin olup olmadığını bilmesi en temel haklarından ve en önemli kulluk vazifelerindendir. Helal gıda ile ilgili onlarca ilahi emir içinden seçtiğimiz şu hadisi şerif derdimizi ve içinde bulunduğumuz zamanı özetleyecektir:

“Öyle bir devir gelecek ki, insanoğlu, aldığı şeyin helalden mi, haramdan mı olduğuna hiç aldırmayacak. Böylelerinin hiçbir duası kabul edilmez.” (Buhari)

Bugün tıpta ve gıda endüstrisinde bitten yengeç ayaklarına, kandan, insan saçına, domuzun midesinden kılına varıncaya kadar akla hayale gelmedik 3500 cins katkı maddesi dünya piyasasında gıdalarımıza katılmak üzere pazarlanmaktadır. Üretici firmalar envai çeşit haram veya şüpheli hüviyette olabilen bu katkı maddelerini “gümbür gümbür” kullanırken aynı hıza cevap vermek istermişçesine şuursuz tüketiciler de bu şüpheli ve hatta haram gıdaları “harıl harıl” tüketmektedir. Türkiye’ye giren bütün bu katkı maddelerinin denetim ve kontrolü Türk Gıda Kodeksi’ne göre yapılmaktadır ancak bu kodeks tamamen Avrupa standartlarına göre oluşturulmuştur ve içeriğinde “Helal-Haram” gibi hiçbir dini kavram yoktur. Yani kanuna uygunluk kesinlikle ve kesinlikle dine uygunluk manasına gelmiyor. Şüpheli gıdaların oldukça fazla olduğu günümüzde, Allah Resûlü’nün (sav) “Haramlar ve helaller apaçık bellidir. Bu ikisi arasında şüpheli olanlar vardır. Bu durumda, kim şüpheli şeylerden kaçınırsa, dinini de, ırzını da korumuş olur.” [Buharî, Müslim]” hadisi şerifi ile amel etmek son derece önemlidir.

Türkiye’de helal gıdanın adı duyulmamışken ve kimseler ortada yokken bu gıda terörüne dur demek için 2005 yılında GİMDES (Gıda ve İhtiyaç Maddeleri Denetleme ve Sertifikalandırma Derneği) kurularak Türkiye’de ilk helal gıda çalışmalarını başlatmıştır. Kuran’ın “Helalen Tayyiben” emrine ve İslam Fıkhına uygun standart oluşturan en güvenilir kurum GİMDES’tir. Ehli sünnet hocalarından oluşan bir fıkıh kuruluna ve konusunda ihtisas sahibi gıda mühendisi, kimyager, veteriner ve ziraatçilerden oluşan bir bilim teknik kuruluna sahiptir. Ürünün helallik, sağlık, kalite, hijyen, hilesizlik ve etik durumuna bakılarak çok sıkı bir denetimle sertifika verilir. Sertifika verildikten sonra da habersiz denetim yapılmakta ve gerektiğinde (kesimhaneler) 7/24 kamera sistemiyle sürekli izlenmektedir.

Gıdada uyanış için bir-iki kişinin haykırması yetmiyor. Toplum olarak uyanmamız, bilgilenmemiz ve hakkımızı aramamız gerekiyor. Aksi halde bu zilleti yaşamaya devam etmek zorundayız. Bu amaçla helal gıda gönüllüleri olarak siz kıymetli hocalarımızı ümmeti bilinçlendirmeye davet ediyoruz. Yaptığınız sohbetlerinizin bir kısmında cemaatlerinize helal gıda ile ilgili ayet ve hadisleri, alimlerin içtihadıyla oluşan fıkhi hükümleri ve haram lokma yemenin gerek sağlığa gerek karaktere olan etkisini izah etmenizi ve daha fazla bilgi edinilmesi için GİMDES’e yönlendirmenizi İslami bir hayatın diriliği için istiyoruz. Allah’ın yasaklamış olduğu bir ağacın meyvesinden yiyerek Cennetten çıkartılan Hz. Adem (as) ile insanlığın ilk imtihanı helal gıda olmuşken ve içtiğimiz suya bile haram bulaştırılmışken bu konuda rehavet gösterme lüksümüz yok. Yardımlarınız için teşekkür eder, mükafatınızı Allah Azze ve Celle’den dileriz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.